Sürdürülebilirlik Raporlamalarında Önemlilik Değerlendirmesi

Kurumsal sürdürülebilirlik raporlamalarında (GRI, TSRS, ESRS) önemlilik değerlendirmesi

Resim Kaynak:gri.org

Eğitimde hangi konular ele alınacak?

Zorunlu hale gelmeye başlayan kurumsal sürdürülebilirlik raporlamalarında uygulanan ve sürdürülebilirlik risk ver fırsatlarının belirli bir sistematik içerisinde tespit edilerek yönetilmesine olanak kılan etki, finansal ve çifte önemlilik süreçleri ele alınacaktır.

Toplam 3 saat sürecek olan eğitimde şirketlerin sürdürülebilirlik yöneticileri, sürdürülebilirlik danışmanları ve kendilerini bu alanda geliştirmek isteyenlerin sorularına da cevap verilecektir.

Önemlilik Değerlendirmesinin Tanımı

 • GRI'da kullanılan etki önemliliği (impact materiality) nedir?
 • TSRS tarafından benimsenen finansal önemlilik ne anlama geliyor?
 • ESRS'in çifte önemlilik değerlendirmesi ne ifade ediyor?

Önemlilik Değerlendirmesinin Önemi ve Faydaları

 • Şirketler neden önemlilik değerlendirmesi yapmalı?
 • Önemlilik değerlendirmesinin faydaları nelerdir?

Önemlilik Değerlendirme Süreçleri

 • Paydaş analizi nasıl yapılır?
 • Fiili ve potansiyel etkiler nasıl belirlenir?
 • Özen yükümlülüğü mekanizmalarının sürece etkisi nedir?
 • Sektörel risk ve fırsat değerlendirmeleri nasıl yapılır?

Raporlama

 • Raporlanacak konular nasıl belirlenmeli?
 • Önemlilik matrisi nasıl hazırlanmalı?
 • Konulara göre raporlama nasıl yapılmalı?
 • Paydaşlarla iletişim nasıl kurulmalı?

Neden Yeşil Büyüme Önemlilik Değerlendirmesi Eğitimi?

Bütüncül Bakış Açısı

Sürdürülebilirlik ekseninde endüstriyel dönüşüm oldukça karmaşık bir konu. Çok disiplinli bir yaklaşım ile uzun süredir yerli ve yabancı kaynakları haftalık olarak inceleyerek yaptığımız araştırmalar sonucunda ulaştığımız bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Karmaşadan Senteze

Farklı raporlama çerçevelerinde uygulanacak farklı önemlilik değerlendirmeleri kafa karışıklığına yol açabiliyor. Paydaşlarların, etkilerin ve sektörlerin çeşitliliği önemlilik değerlendirme süreçlerini güçleştirebiliyor. Eğitimimizde özellikle EFRAG ve ISSB tarafından hazırlanan materyalleri kullanarak önemlilik değerlendirme süreçlerinin fayda sağlayacak şekilde anlaşılır kılıyoruz.

Kayıt Formu

Formu doldurduktan sonra ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Lütfen beklemede kalınız.

  Yeşil Büyüme bu bilgileri ilgili içerik, ürün ve hizmetler hakkında sizinle iletişime geçmek için kullanacaktır. İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza göz atın: https://yesilbuyume.org/gizlilik-politikasi

  Yorumlar
  Bültenleri ile ülkemiz ekonomisinde önemli rolü olan şirketlerimize, Avrupa Yeşil Mutabakatı, sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, yeşil ekonomi, raporlama standartları gibi geniş çaplı bir çerçevede en güncel gelişmeleri, uluslararası raporları, istikrarlı bir şekilde ulaştırıyor, analizleri ile pratik yönlendirmeler sunuyor. Önemli bir bilgi birikimine sahip olan Yeşil Büyüme’nin hazırladığı eğitimlerin şirketlerimize yüksek katma değer sağlayacağına inancım tam!
  Elif Gökmen ÖZKUL
  SERCOM Consulting
  Sn. İlyas GÜLENÇ beyden sürdürülebilirlik, GRI standartları ve rapor uygulamaları hakkında eğitim aldık. Şirketimiz için eğitimin içeriği ve uygulamalar açısından güzel ve faydalı bir eğitim oldu. Bu konuda eğitimi veren Sn. İlyas GÜLENÇ hocamıza , hazırladığı sunumlar, uygulamalar, örnekler  ve  eğitim sonrası destekleri için çok teşekkür ederiz.
  Nurcan ÇELİKOĞLU
  Ortadoğu Rulman
  Yeşil Büyüme ekibini, ülkemizde sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüme dair yarattıkları katma değer için içtenlıkle kutluyorum. Verdikleri hizmet kalitesi ve profesyonellikleri nedeniyle bu değerli ekiple yol almak benim için gurur verici.
  Dr. Rakibe KÜLÇÜR
  Founder of Sustaila Consulting Services
  ilyas gulenc

  İlyas GÜLENÇ

  Yeşil Büyüme Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Direktörü

  Avrupa Yeşil Mutabakatı, Emisyon Ticaret Sistemi ve Kurumsal Sürdürülebilirlikle ilgili farklı kurum ve kuruluşlara kapsamlı eğitimler verdim. SKDM’nin işleyişine yönelik kaleme aldığım makaleler eğitime hazırlık açısından faydalı olacaktır.​