Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Eğitimi

Excel Uygulama Tablosu Üzerinden

Yeşil Büyüme-Enexion Group Ortak Eğitimi

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) ile ilgili hesaplama tablosu da dahil olmak üzere SKDM Raporlamasının tüm detaylarını ele alacağız.

Yeşil Büyüme Şimdiye Kadar Kimlere Eğitim Verdi?

Eğitimde hangi konular ele alınacak?

2023 senesinin son çeyreği ile birlikte, SKDM (CBAM) raporlaması beyanı öncelikli sektörler (çimento, gübre, demir-çelik, alüminyum, elektrik ve hidrojen) özelinde başladı. Avrupa Birliği sınırlarına ihraç edilen ürünler bazında; SKDM sürecinin işleyişi, sektörler bazında beklentiler ve SKDM raporlamaları ile ilgili bütün detaylar ele alınacaktır. 

Toplam 2 seans ve 4+ saat sürecek olan eğitim; AB’ye ihracat yapan şirketlerimiz, şirketlerin sürdürülebilirlik yöneticileri, sürdürülebilirlik danışmanları ve kendilerini bu alanda geliştirmek isteyenler için hazırlandı. 

SKDM Hakkında

 • Süreç ve sorumluluk bilgilendirmesi
 • AB beklentileri ve kritik tarihler
 • Fazlar ve kapsamlar
 • Devamlılık ve şeffaflık

SKDM Raporlamasında Önemli Başlıklar

 • Satın alınan ve satılan ürün bilgileri
 • Tüketim kalemleri ve miktarları
 • Risk yönetimi
 • Proses takibi ve analizi
 • Raporlama sürekliliği

SKDM Raporlaması

 • Avrupa Birliği’nin paylaştığı “default excel”e genel bakış
 • Zorunlu ve gönüllü kısımlar
 • Doğru raporlamanın anahtar noktaları
 • Paylaşılması beklenen veriler

SKDM Raporlama Uygulaması

 • Uygulamalı Raporlama Eğitimi
 • Sayısal veriler ile raporun tamamlanması
 • CBAM Communication paylaşımı

Neden Yeşil Büyüme Eğitimleri?

Bütüncül Bakış Açısı

Sürdürülebilirlik ekseninde endüstriyel dönüşüm oldukça karmaşık bir konu. Uzun süredir yerli ve yabancı kaynakları haftalık taramalarla yaptığımız araştırmalar sonucunda ulaştığımız somut bilgileri sizlerle paylaşacağız. SKDM Düzenlemesi'nin ayrıntılarına yönelik ve ihracatçılarımızın sahada karşılaştıkları problemlere ilişkin soruları temel kaynaklara dayanarak ve yalın bir dille cevaplandıracağız.

Karmaşadan Senteze

SKDM'nin ayrıntıları ve özellikle raporlama safhası somut örnekler üzerinden anlatılmadığında yeterince anlaşılmıyor. SKDM'nin merak edilen tüm yönlerine dair gelen soruları cevaplandırarak konunun bütününe dair bir fikir oluşmasına katkıda bulunacağız.

SKDM (CBAM) Eğitimi

“Eğitim kayıtları ve ödemeler Superpeer platformu üzerinden yapılmaktadır. Formu doldurunca ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Sayfayı kapatmayınız”

  Yeşil Büyüme bu bilgileri ilgili içerik, ürün ve hizmetler hakkında sizinle iletişime geçmek için kullanacaktır. İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza göz atın: https://yesilbuyume.org/gizlilik-politikasi

  Yorumlar
  Bültenleri ile ülkemiz ekonomisinde önemli rolü olan şirketlerimize, Avrupa Yeşil Mutabakatı, sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, yeşil ekonomi, raporlama standartları gibi geniş çaplı bir çerçevede en güncel gelişmeleri, uluslararası raporları, istikrarlı bir şekilde ulaştırıyor, analizleri ile pratik yönlendirmeler sunuyor. Önemli bir bilgi birikimine sahip olan Yeşil Büyüme’nin hazırladığı eğitimlerin şirketlerimize yüksek katma değer sağlayacağına inancım tam!
  Elif Özkul GÖKMEN
  SERCOM Consulting
  Sn. İlyas GÜLENÇ beyden sürdürülebilirlik, GRI standartları ve rapor uygulamaları hakkında eğitim aldık. Şirketimiz için eğitimin içeriği ve uygulamalar açısından güzel ve faydalı bir eğitim oldu. Bu konuda eğitimi veren Sn. İlyas GÜLENÇ hocamıza , hazırladığı sunumlar, uygulamalar, örnekler  ve  eğitim sonrası destekleri için çok teşekkür ederiz.
  Nurcan ÇELİKOĞLU
  Ortadoğu Rulman
  Yeşil Büyüme ekibini, ülkemizde sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüme dair yarattıkları katma değer için içtenlıkle kutluyorum. Verdikleri hizmet kalitesi ve profesyonellikleri nedeniyle bu değerli ekiple yol almak benim için gurur verici.
  Dr. Rakibe KÜLÇÜR
  Founder of Sustaila Consulting Services

  Eğitim Kim Tarafından Verilecek?

  Sinem Özsoy Aydemir-Enexion Group Sürdürülebilirlik Hizmetleri Kıdemli Müdürü
  İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 6 yıl Ravago Group’da  “Satış Mühendisi” ve “İş Geliştirme Uzmanı” olarak çalışmıştır. Ardından İTÜ “Enerji Bilimi ve Teknolojileri” yüksek lisans programını tamamlamış olup, “Çevre Biyoteknolojisi” dalında doktora programına devam etmektedir. 
   
  2020 yilindan itibaren Enexion’da “Sürdürülebilirlik Hizmetleri Kıdemli Müdürü” olarak Stratejik Sürdürülebilirlik, Stratejik Karbon Yol Haritası, ETS-CBAM Finansal Risklerin değerlendirilmesi, SKDM (CBAM) Beyanı projelerinin yönetiminden sorumludur. 
  Deniz Can-Enexion Group Kıdemli Danışman
  İTÜ Üniversitesi Makine Mühendisliği lisansına tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede Enerji Sistemleri üzerine  Yüksek Lisans yapmıştır. 
   
  Enexion bünyesinde 2 yılı aşkın süredir “Kıdemli Danışman” olarak sera gazı ölçümü ve raporlaması, SBTi Hedef Belirleme, Stratejik Karbon Yol Haritası, ETS-CBAM Finansal Risklerin değerlendirilmesi, SKDM (CBAM) Beyanı projelerinde görev almaktadır.