Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi (CSRD) ve Avrupa Sürdürülebilirlik Raporlaması Standartları (ESRS) Eğitimi

2024 yılından itibaren Avrupa Birliği'ndeki büyük şirketler için sürdürülebilirlik raporlamasını zorunlu kılan Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlaması Direktifi (CSRD) ve bu çerçevede kullanılacak olan Avrupa Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları, eğitimde detayları ile ele alınacaktır.

Yeşil Büyüme'den Hizmet Alan Bazı Kurumlar

Eğitimde hangi konular ele alınacak?

Toplam 4 saat sürecek eğitimde, 2028 yılından itibaren Türkiye’de bazı şirketlerin doğrudan tabi olacağı CSRD’nin uygulama detayları anlatılacaktır.

Eğitim; Avrupa Birliği’ndeki şirketlerin tedarik zincirlerinde bulunan şirketlerimizde çalışan sürdürülebilirlik yöneticileri, bu alanda danışmanlık hizmeti vermek isteyenler ve sürdürülebilirlik alanında kariyer inşa etmeyi planlayanlara yönelik olarak hazırlandı.

Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlaması

 • Sürdürülebilirlik raporlamasının tanımı
 • CSRD'nin diğer raporlamalar içerisindeki yeri
 • CSRD'nin önemi
 • ESRS-GRI-ISSB ilişkisi

CSRD Uygulama Esasları

 • CSRD'nin amaçları
 • Kapsama giren şirketler
 • Çifte önemlilik
 • Raporlamanın adımları

Avrupa Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (ESRS)

 • ESRS'nin yapısı
 • ESRS'nin uygulama adımları
 • ESRS kapsamında raporlanacak başlıklar
 • ESRS ve değer zinciri

CSRD ve ESRS'nin Şirketlerimize Etkileri

 • Doğrudan etkileri
 • Tedarik zinciri üzerinden etkileri
 • CSRD ve ESRS'ye hazırlık

Neden Yeşil Büyüme CSRD/ESRS Eğitimi?

Bütüncül Bakış Açısı

Sürdürülebilirlik ekseninde endüstriyel dönüşüm oldukça karmaşık bir konu. Kurumsal sürdürülebilirlik, ESG, yeşil dönüşüm gibi pek çok konu somut örnekler üzerinden anlatılmadığında eyleme geçme konusunda yeterli kararlılık oluşmuyor. Uzun süredir yerli ve yabancı kaynakları haftalık taramalarla yaptığımız araştırmalar sonucunda ulaştığımız somut bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Karmaşadan Senteze

CSRD ve ESRS, özellikle Avrupa Birliği'ne ihracat yapan şirketlerimizi çok boyutlu olarak etkileyecektir. İngilizce olarak yayımlanan metinlerin anlaşılması ve şirketlerimize olan etkilerinin belirlenerek raporlama için gerekli hazırlıkların yapılması bir çok şirketimiz için oldukça karmaşıktır. Avrupa Yeşil Mutabakatı konusunda sahip olduğumuz derin bilgi birikimi ile yön verici sentezlere ulaşmanızı sağlamayı hedefliyoruz.

CSRD ve ESRS Eğitimi

“Eğitim kayıtları ve ödemeler Superpeer platformu üzerinden yapılmaktadır. Formu doldurunca ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. Sayfayı kapatmayınız”

  Yeşil Büyüme bu bilgileri ilgili içerik, ürün ve hizmetler hakkında sizinle iletişime geçmek için kullanacaktır. İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza göz atın: https://yesilbuyume.org/gizlilik-politikasi

  Yorumlar
  Bültenleri ile ülkemiz ekonomisinde önemli rolü olan şirketlerimize, Avrupa Yeşil Mutabakatı, sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, yeşil ekonomi, raporlama standartları gibi geniş çaplı bir çerçevede en güncel gelişmeleri, uluslararası raporları, istikrarlı bir şekilde ulaştırıyor, analizleri ile pratik yönlendirmeler sunuyor. Önemli bir bilgi birikimine sahip olan Yeşil Büyüme’nin hazırladığı eğitimlerin şirketlerimize yüksek katma değer sağlayacağına inancım tam!
  Elif Özkul GÖKMEN
  SERCOM Consulting
  Sn. İlyas GÜLENÇ beyden sürdürülebilirlik, GRI standartları ve rapor uygulamaları hakkında eğitim aldık. Şirketimiz için eğitimin içeriği ve uygulamalar açısından güzel ve faydalı bir eğitim oldu. Bu konuda eğitimi veren Sn. İlyas GÜLENÇ hocamıza , hazırladığı sunumlar, uygulamalar, örnekler  ve  eğitim sonrası destekleri için çok teşekkür ederiz.
  Nurcan ÇELİKOĞLU
  Ortadoğu Rulman
  Yeşil Büyüme ekibini, ülkemizde sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüme dair yarattıkları katma değer için içtenlıkle kutluyorum. Verdikleri hizmet kalitesi ve profesyonellikleri nedeniyle bu değerli ekiple yol almak benim için gurur verici.
  Dr. Rakibe KÜLÇÜR
  Founder of Sustaila Consulting Services

  Eğitim Kim Tarafından Verilecek?

  ilyas gulenc

  İlyas GÜLENÇ

  Yeşil Büyüme Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Direktörü

  Avrupa Yeşil Mutabakatı, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması, Emisyon Ticaret Sistemi, kurumsal sürdürülebilirlik konuları, GRI ve TSRS raporlama çerçeveleri ile ilgili farklı kurum ve kuruluşlara kapsamlı eğitimler verdim. CSRS ve ESRS ile ilgili kaleme aldığım makaleler eğitime hazırlık açısından faydalı olacaktır.