AB Taksonomisi Eğitimi

(Ücretsiz-Çevrimiçi)

Sürdürülebilir Finansın Anahtarı: AB Taksonomisi

Avrupa Birliği’nin yeşil büyümeyi teşvik etmek ve sürdürülebilir finansal sistemi desteklemek amacıyla oluşturduğu AB Taksonomisi, yatırımların çevresel sürdürülebilirlik açısından nasıl sınıflandırılacağını belirleyen net kurallar ve kriterler içeren kritik bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Ekonomik faaliyetlerin, belirli çevresel hedeflere katkıda bulunup bulunmadığını tanımlayan Taksonomi, yatırımcıların ve şirketlerin daha yeşil kararlar almasına yardımcı olur.

Webinar İçeriği

Ücretsiz webinarımız, AB Taksonomisi’nin temel kavramlarını, uyumluluk koşullarını ve raporlama süreçlerini temel bir şekilde ele alacak. İşte ele alacağımız başlıca konular:

 • Taksonomilere Giriş: AB Taksonomisi’nin temelleri ve ana hatları.
 • Temel Kavramlar: Sürdürülebilirlik, yeşil finans ve çevresel etki gibi kilit kavramların detaylı açıklamaları.
 • Taksonomi Uyumluluk Koşulları: Ekonomik faaliyetlerin taksonomi kriterlerine uygunluğunun nasıl değerlendirildiği.
 • Taksonomi Raporlaması: Şirketlerin ve yatırımcıların uyumluluk durumlarını nasıl ve ne sıklıkla raporlamaları gerektiği.

Ayrıca eğitimde, AB Taksonomisi’nin Türkiye, Birleşik Krallık ve diğer ülkeler üzerindeki etkileri ve CSRD-CSDDD (Corporate Sustainability Reporting Directive ve Corporate Sustainability Due Diligence Directive) ile olan etkileşimler üzerinde de durulacak.

Yaklaşık bir saat sürecek olan eğitim sonunda; AB Taksonomisi’nin sürdürülebilir finanstaki yerini temel seviyede öğrenmiş ve ilerleyen dönemlerdeki daha derin eğitimler için hazır hale gelmiş olacaksınız.

Yeşil Büyüme Taksonomi Webinarı'na Neden Katılmalısınız ?

  Bu webinar, Taksonomi'nin temel amaçlarını, kullanılan araçları ve genel işleyişini anlamak için giriş seviyesinde bilgiler sunacak şekilde tasarlanmıştır. AB Yeşil Mutabakatı konusundaki uzman ekibimizle birlikte, Taksonomi Regülasyonu'nu çok disiplinli ve bütüncül bir perspektifle, başlangıç seviyesinde ele alacağız. Bu eğitimde, Taksonominin hukuki, sürdürülebilirlik, ekonomi ve teknik gibi temel boyutlarını inceleyerek, sürdürülebilir finans ekosistemindeki rolünü ve önemini net bir şekilde kavrayabileceksiniz.

Ücretsiz AB Taksonomisi Webinarı

“Eğitim kayıtları Superpeer platformu üzerinden yapılmaktadır. Formu doldurunca kayıt sayfasına yönlendirileceksiniz. Sayfayı kapatmayınız”

  Yeşil Büyüme bu bilgileri ilgili içerik, ürün ve hizmetler hakkında sizinle iletişime geçmek için kullanacaktır. İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza göz atın: https://yesilbuyume.org/gizlilik-politikasi

  Yorumlar
  Bültenleri ile ülkemiz ekonomisinde önemli rolü olan şirketlerimize, Avrupa Yeşil Mutabakatı, sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, yeşil ekonomi, raporlama standartları gibi geniş çaplı bir çerçevede en güncel gelişmeleri, uluslararası raporları, istikrarlı bir şekilde ulaştırıyor, analizleri ile pratik yönlendirmeler sunuyor. Önemli bir bilgi birikimine sahip olan Yeşil Büyüme’nin hazırladığı eğitimlerin şirketlerimize yüksek katma değer sağlayacağına inancım tam!
  Elif Özkul GÖKMEN
  SERCOM Consulting
  Sn. İlyas GÜLENÇ beyden sürdürülebilirlik, GRI standartları ve rapor uygulamaları hakkında eğitim aldık. Şirketimiz için eğitimin içeriği ve uygulamalar açısından güzel ve faydalı bir eğitim oldu. Bu konuda eğitimi veren Sn. İlyas GÜLENÇ hocamıza , hazırladığı sunumlar, uygulamalar, örnekler  ve  eğitim sonrası destekleri için çok teşekkür ederiz.
  Nurcan ÇELİKOĞLU
  Ortadoğu Rulman
  Yeşil Büyüme ekibini, ülkemizde sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüme dair yarattıkları katma değer için içtenlıkle kutluyorum. Verdikleri hizmet kalitesi ve profesyonellikleri nedeniyle bu değerli ekiple yol almak benim için gurur verici.
  Dr. Rakibe KÜLÇÜR
  Founder of Sustaila Consulting Services

  Eğitim Kim Tarafından Verilecek?

  Burak Yorulmaz

  Yeşil Büyüme Sürdürülebilirlik Uzmanı

  Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Burak Yorulmaz Bergen ve Troino üniversiterinde tamamladığı yüksek lisans eğitiminin ardından Yeşil Büyüme’de sürdürülebilirlik uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. AB Taksonomisi, CSRD ve CSDDD başta olmak üzere AB Yeşil Mutabakatı düzenlemeleri alanında uzman olan Burak Yorulmaz’ın ayrıca Uluslararası çevre hukuku, iklim değişikliği mevzuatı, sürdürülebilirlik, insan hakları ve iş hukuku alanlarında da çeşitli çalışmaları bulunmaktadır.

  Yeşil Büyüme’de yayımlanan bazı makaleleri:

  Kurumsal sürdürübilirlik veya ESG şirketler için lüks mü yoksa ihtiyaç mı?

  AB Taksonomi Tüzüğü‘ne Uyum Sağlamanın Önemi

   

  Yeşil Büyüme Şimdiye Kadar Kimlere Eğitim Verdi?